Przystań Świętego Mikołaja, to inicjatywa, która za sprawą finansowania przez Fundację Świętego Mikołaja, prężnie rozwija się w ramach Ełckiego Centrum Kultury. Projekt ten ma na celu zbliżenie dzieci z Polski i Ukrainy, oferując im możliwość rozwijania umiejętności oraz integracji poprzez różnorodne zajęcia.

Jednym z elementów projektu są bezpłatne lekcje języka polskiego, prowadzone przez Annę Gładkowską. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 5-9 lat oraz 10-15 lat i odbywają się w soboty w godzinach odpowiednio 12:00-13:00 oraz 13:00-14:00. Młodzi uczestnicy mają okazję nie tylko nauczyć się podstaw języka, ale także nawiązać nowe przyjaźnie.

Kolejną propozycją są zajęcia z języka angielskiego dla dzieci, które prowadzi Antonina Yekymova. Lekcje odbywają się w piątki od godziny 17:30 do 18:30 dla grupy wiekowej 7-10 lat, a dla starszych dzieci w wieku 11-15 lat – od 18:30 do 19:30. Zajęcia te są doskonałą okazją do rozwijania umiejętności językowych w międzynarodowym środowisku.

Zajęcia plastyczne, prowadzone przez Svitlanę Zorinę oraz Katerynę Kalutską, to prawdziwa uczta dla małych artystów. Odbywają się one w poniedziałki i piątki, oferując dzieciom możliwość wyrażenia siebie poprzez malarstwo olejne, akwarele, rysunek czy rzeźbę. To czas, kiedy dzieci mogą rozwijać swoje talenty, ucząc się nowych technik i zdobywając inspiracje.

Warsztaty z rzeźby – małe formy, prowadzone przez Iwonę Gontowską, to niezwykła okazja do pracy z gliną polimerową i termoutwardzalną. Zajęcia odbywają się w środy i są skierowane do dzieci w wieku 8-15 lat. Uczestnicy uczą się tworzenia małych przedmiotów codziennego użytku, co stanowi doskonałe połączenie zabawy z nauką.

Zajęcia teatralne, których prowadzącą jest Martyna Wizgier, to nie tylko nauka aktorstwa, ale również śpiewu i tańca. Wszystko to na bazie autorskiego scenariusza, który łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej. Zajęcia odbywają się we wtorki i są otwarte dla dzieci w wieku 8-15 lat.

W ramach projektu organizowane są również warsztaty rodzinne z okazji dnia matki w Polsce i Ukrainie, gdzie dzieci wraz z rodzicami mogą nauczyć się podstaw makramy. Wycieczka do Centrum Nauki Kopernika w Warszawie, planowana na czerwiec, to kolejna okazja do integracji i wspólnej zabawy.

Oprócz wymienionych zajęć, w lipcu planowane są półkolonie w Szkole Artystycznej, które obejmują zajęcia taneczne, plastyczne, teatralne oraz z rzeźby. Szczegóły dotyczące zapisów oraz kontakt do koordynatora, Iwony Giemzy, znajdują się na stronie Ełckiego Centrum Kultury.

Źródło: https://eck.elk.pl/

Archiwum: styczeń 2024